“BİZ SİZDEN MEMNUNUZ…”

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentteki taksici esnafıyla bir araya geldi, Konak Tramvayı’nın hizmete girmesiyle başlayacak yeni dönemi anlattı.

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Tramvayı’nı İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası üyelerine anlattı. Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda tramvaylı yaşamın kent trafiğine etkileri, Halkapınar-Üçkuyular aksında oluşacak yeni trafik düzeni ve taksici esnafının bu süreçten ne yönde etkileneceği konusunda çeşitli sunumlar yapıldı. Tramvay teknolojisinin karbondioksit emisyonu açısından en düşük seviyelerde hizmet veren ulaşım sistemi olduğu ve güzergahtaki otobüslerin çekilmesiyle kentteki trafik yoğunluğunun azalacağı dile getirildi. Kocaoğlu, taksici esnafının da bir kamu görevi yaptığını belirterek, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevimdeki 14 seneyi bir ay sonra dolduracağım. Yaptığımız işlerde hep şuna bakıyoruz: Vatandaşımıza iyilik mi yapıyoruz, kötülük mü yapıyoruz? Kaçınılmaz olarak bazı projelerden mağdur olacak vatandaşımıza, ne gibi bir olanak sunabileceğimize bakıyoruz” diye konuştu. Kocaoğlu, şöyle devam etti:

“Dünyanın önemli metropollerinde olduğu gibi, kentin merkezine özel araçlarla gelinmesi cazibesini yitirecek, yitirmeli de. Göreve geldiğimde 11 kilometre metromuz vardı. Şimdi tramvayla birlikte 180 kilometre raylı sistemimiz var. Konak Tramvayı’nın sefere başlamasıyla, hemşerilerimizi kent merkezine daha hızlı, daha konforlu ve daha güvenli getirme olanağımız artacak. Aktarma noktalarındaki otoparkları çoğaltarak, kent merkezine daha çok raylı sistemle gelinmesini sağlayacağız. Sizler de trafikte beklemeyerek ve kısa mesafede çalışarak karlılığınızı artıracaksınız. 90 dakika aktarma Türkiye’de ilk defa İzmir’de uygulanmaya başlandı. Ve en ucuz ulaşım da şu anda İzmir’de. Dar gelirli insanlar merkeze uzak yerlerde oturuyorlar. Biz 90 dakikayla vatandaşın cebine kişi başına ayda ortalama 150 TL destek oluyoruz.”

“BİZ SİZDEN MEMNUNUZ”

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık ise raylı sistemlerdeki gelişimin dünyanın bir gerçeği olduğunu belirterek, “Büyük metropollerin merkezlerinde sadece metro, tramvay ve taksi vardır. Özel araba yoktur. Ben bu nedenle, esnaf odası başkanı olarak, tramvayın ve metronun bu şehirde yaygınlaşmasından korkmuyorum” diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin esnafa bakış açısının diğer kentlerden çok daha farklı olduğunu ve Aziz Kocaoğlu’nun her zaman esnafın yanında yer aldığını belirten Anık, “Biz sizden memnunuz. Biz esnafa hizmet edeni unutmayız. Diğer şehirlerde olanları biliyorum. Siyasi parti ayrımı yapmıyorum. Çıkın diğer şehirlere sorun” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2008 yılından itibaren ruhsat harçlarını 5 TL’ye düşürdüğünü, her yıl yapılan ruhsat alımının 2 yılda bire çıkarıldığını ve taksi yazıhanelerine ilişkin düzenlemeyle esnafa kolaylık sağlandığını hatırlatan Celil Anık, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Biz çok memnunuz. Biz onlarla bir kardeş ilişkisi içindeyiz. Mutlaka her isteğimiz olmaz. Ama önümüzü de tıkamıyorlar. Makul taleplerimizin hepsine olumlu cevap alıyoruz. Bizim işlerimizin rahat yürümesi ve gecikmemesiyle ilgili çabalarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.