Esnaf ve kamuoyu devlete karşı kışkırtılıyor!

İçişleri Bakanlığı talimatıyla Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir’de de taksilere güvenlik kameraları takılıyor. Terör başta olmak üzere kamu güvenliği açısından büyük önem verilen projeyi engellemek isteyenler çirkin kampanya başlattı. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, algı operasyonuyla esnafı ve kamuoyunu provoke edenlere işaret etti

 

İçişleri Bakanlığı genelgesi üzerine İzmir’de de taksilere güvenlik kameraları takılıyor. Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) yönetimindeki çalışmaları engellemek isteyenler çirkin algı operasyonu başlattı. Terör olayları başta olmak üzere kamu güvenliği açısından büyük önem verilen proje hedefe yerleştirildi, SMS ve sosyal medya mesajlarıyla hem taksici esnafı hem de kamuoyu provoke edildi.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanvekili, İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, şehir merkezindeki ticari taksi sahiplerine yönelik bilgilendirme toplantıları düzenledi. Anık, bilgi kirliliğiyle esnafın ve taksi müşterilerinin devlete ve odalarına karşı kışkırtılmaya çalışıldığına dikkat çekti.

Celil Anık, taksilere kamera takılmasının İçişleri Bakanlığı tarafından zorunlu tutulduğunu belirtti, “Oda olarak kameraları biz takıyormuşuz yalanı da uyduruldu, özel hayatın gizliliği ihlal ediliyor denilerek toplum ile devlet karşı karşıya getirilmeye de çalışıldı” dedi. Anık, taksideki yolcuların ve şoförün yanı sıra toplum güvenliğinin sağlanmasının, suçla mücadelede devletin elini güçlendirmenin hedeflendiğini dile getirdi, şunları söyledi:

 

UKOME koordine ediyor

“İçişleri Bakanlığı genelgesinin ardından UKOME bünyesinde İzmir Emniyet Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin de yer aldığı komisyon kuruldu. Komisyonun istenen teknik şartlara göre yetki belgesi verdiği firmalar tarafından 3 bin 500 taksi, bin 117 minibüs, 6 bin servis aracı ve güzergah izin belgesi ile ilçelere yolcu taşıyan 3 bin 8 araca kameralı güvenlik sistemi, bakanlıkça verilen sürenin sona ereceği 31 Aralık’a kadar yerleştirilecek. Yüz tanıma gibi özelliklere sahip kameraların kayıtları İl Emniyet Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İzmir Ulaşım Merkezi’nde tutulacak ve takip edilecek.”