Psikoteknik

Şoförler Psikoteknik Değerlendirme Merkezi

 

2918 sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 60. Maddesi (d) bendine göre yolcu ve/veya yük taşımacılığı yapan tüm ticari sürücülerin; Şoförlük mesleği bakımından bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları zorunludur.

 

 

Bu yönetmelik kapsamında Şoförler ve Otomobilciler Psikoteknik Değerlendirme Merkezimiz, tüm ticari sürücülerimize il sağlık müdürlüğünce belirlenmiş resmi mevzuatlar çerçevesinde hizmet vermektedir. Ayrıca merkezimizde belli trafik suçları işlemiş (alkollü araç kullanımı,hız ihlali, 100 ceza puanı vb.) ve ehliyeti alıkonulmuş sürücüler için yasal hükümlere uygun bir şekilde psikoteknik değerlendirme hizmeti verilmektedir.

     Önemli Not: Yetkilendirilmemiş kuruluşlar tarafından verilen ve yasal hükümlere uygun olmadan edinilen psikoteknik raporlarının iptal riski bulunmaktadır.

 

Detaylı bilgi ve Randevu için:
Adres: Halide Edip Adıvar Cd. No:156/B  Karabağlar-İZMİR

Telefon: 0232 256 14 69

 

 

PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME NEDİR?

Bireyin belirli bir işteki yeterliliğinin ortaya konması amacıyla, gerekli zihinsel ve bedensel özelliklerinin testler aracılığıyla ölçülmesidir. Zihinsel ve Psikomotor (Dikkat, Algı, Refleks, görü hızı vb.) düzeylerinizin ölçüldüğü Testleri uygulayabilmek için Herhangi bir bilgisayar kullanımı bilgisine gerek yoktur.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

SORU: Ben zaten Çok iyi araç kullanırım. Bu testleri almamın gereği var mıdır?

CEVAP: Çok iyi araç kullanıyor olmanız demek, refleksinizi anlık durumlarda iyi kullandığınız veya dikkatinizin uzun süre devam edebildiği anlamına gelmez. Araç kullanımı deneyim ile gelişen ve mekanik bir yeteneğe benzemektedir, oysa ki refleksi zayıf veya dikkat bozukluğu olan bir sürücüye kabaca baktığımızda bile çok iyi araç kullanabilmektedir. Ancak refleks, algılama,dikkat ve muhakeme etme gibi yeteneklerinin zayıflığından dolayı çok hızlı vermesi gereken kararları (anlık kaza durumları gibi) doğru bir şekilde veremeyeceğinden, sürücümüzün kaza riski bu düzeyleri normal olan sürücüler ile kıyasladığımızda daha yüksek riskte görünmektedir.

SORU: Bilgisayar kullanımı bilmiyorum, bu benim sonuçlarımı kötü etkiler mi?

CEVAP: Örneğin bilgisayar kullanım tecrübesi olan bir sürücümüzün test almak istediğini düşünün. Bu sürücümüz bilgisayar kullanabilmesine rağmen refleksinin de herhangi bir nedenden dolayı düşük olduğunu varsayalım. Yapılan ölçüm sonrasında bu sürücümüzün yine refleksi düşük çıkacaktır. Bunun nedeni ise testlerde kişilerin bilgisayar kullanımı bilgisinin değil aslında gerçekten refleks,dikkat gibi kapasitelerinin ölçülmesidir. Yani sizin bilgisayar kullanmayı bilmiyor olmanız demek sonuçlarınızın kötü çıkacağı anlamına gelmez.

SORU: Test sistemini daha önceden görseydim daha iyi olur muydu?

CEVAP: Her test öncesinde gerek kullanım bilgisi gerekse testlerin içeriği hakkında net açıklamalar ve denemeler almaktasınız. Yani her testi daha önceden göreceğinizden emin olabilirsiniz.