whatsapp
“Taksici esnafı ezilmeyecek” – İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası

“Taksici esnafı ezilmeyecek”

Karşıyaka tramvayının çalışmaya başlamasından sonra, aynı hat üzerinde çalışan 43 adet “Karşıyaka-Bostanlı-Mavişehir” taksi dolmuşcu, yeni oluşturulan Bostanlı-Örnekköy hattını protesto ederek kontak kapattı.

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık, konuyla ilgili taksi dolmuşçularla ve Büyükşehir Belediyesi ile görüşme halinde olduklarını ifade ederek şunları söyledi, “Karşıyaka – Bostanlı – Mavişehir taksi dolmuş hattımız 40 yıllık bir hat. İster istemez yıllar geçtikçe ve belediyeler yatırımlarını hızlandırdıkça ulaşımda ortaya yeni alternatifler çıkıyor. Ulaşımdaki yeni alternatifler doğal olarak bizleri de etkiliyor. Konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi ile 6 aydan beri görüşme halindeyiz. Ben, bu anlamda istişareyi seven bir yöneticiyim. Kavga ederek sorun çözülmez. Sayın Aziz Kocaoğlu ile şoför arkadaşlarımızı 2 kez görüştürdük. Daha sonra UKOME’den karar çıktı. Şu an arkadaşlarımızın kesinlikle Karşıyaka İskelesi’ne ve Mavişehir tarafına geçmesi istenmiyor. Yatay değil dikey bir hat verildi. Hat çalışmaya başlamadan bir şey belli olmaz fakat arkadaşlarımızın yeni güzergaha bakış açısı olumsuz.

DENENMESİNDEN YANAYIZ

Biz, yeni hattın bir denenmesinden yanayız. Hat denenmeden verimliliği belli olmaz. Denendikten sonra yeni alternatifler arayabiliriz. Arkadaşlarımıza yeni hattı denemelerini tavsiye ettim. Denemeden Büyükşehir Belediyesi’ne herhangi bir şey diyemeyiz. ‘Taksi dolmuşları bu güzergahta hiç çalıştırdınız mı?’ diye sordukları zaman bizim cevap verebilmemiz lazım. İş yapamazlarsa bunu beyan ederiz. Daha sonra tekrar masaya oturabiliriz. Araçlar şu an kontak kapatmış durumda. Arkadaşlarımız ile görüşmelerimiz sürüyor. Maalesef bu arkadaşlarımızı kışkırtanlar var. Kışkırtanların niyetlerinin ne olduğunu önümüzdeki günlerde anlarlar. Eğer görüşme yapacağınız insanlarla iplerinizi koparırsanız doğru olmaz. 40 yıldan beri aynı durakta çalışan arkadaşlarımızın üzüntüsünü anlıyoruz. Her zaman onların yanında olacağız. Bizler arkadaşlarımızın mağduriyetini gidermeye çalışıyoruz.”

MANİPÜLASYONA İZİN VERMEYİZ

Taksi fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulunan Anık, “Taksi fiyatları piyasasının dengede tutulması lazım. Piyasadaki araç fiyatları kendiliğinden oluşmuyor. Şu an bir firma bu konuda manipülasyon yapmak istiyor. Alırken ucuz, satarken pahalı satıyor. Yani makası açmak istiyor. Biz bu noktada müdahale ederiz, tarafsız kalamayız. Biz, esnafın alın teri ile aldığı arabayı bir başkasına yok pahasına verdirmeyiz. Manipülasyona izin vermeyiz. Şu anda piyasayı gözlemliyoruz. Tüm meslektaşlarıma sesleniyorum, sizin hakkınızı yedirmeyiz. Size tek tek mesaj atacağız ve ne yapmanız gerektiğini söyleyeceğiz. Kimsenin ticaretine karışmayız ama esnaf arkadaşlarımızı da ezdirmeyiz. Bunun formülü bizde var. Gerekirse taksi fiyatlarına müdahale ederiz. Oda olarak buna hakkımız var” dedi.

DAVALARA TAKİPSİZLİK

Anık, hakkında açılan tüm davalara ilişkin takipsizlik kararı çıktığını ifade ederek, “Piyasadaki bir takım arkadaşların amacı spekülasyon yaparak odanın imajına zarar vermek. Benim karşıma çıkıp ‘adayım’ diyemiyorlar. Siz istediğiniz kadar beni şikayet edin, bende açık kapı bulamazsınız. Savcılık zaten açılan davalarla ilgili takipsizlik kararı veriyor. Çünkü ortada bir şey yok. Şikayetlerin bir tutarlılığı yok. Siz insanları boşuna suçlayamazsınız. Bunların amacı sadece araç fiyatları ile oynamaktır. Odaya olan güveni sarsmak, bulanık suda balık avlamaktır. Siz hiç merak etmeyin, biz bunlara sizin sırtınızdan kurban kestirmeyiz. Çamur at izi kalsın mantığıyla bu işler yürümez. Biz görevimizin başındayız” dedi.

ÖRNEK ODA

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın Türkiye’de örnek teşkil ettiğini savunan Anık şöyle konuştu, “Biz muhalefet yapılmasına karşı değiliz. Ama muhalefet yapmak sürekli bir şeylerden şikayetçi olmak demek değildir. Muhalefet seviyeli bir şekilde yapılmalıdır. Sosyal medyada ya da sağda solda odayla ilgili atıp tutanlar çıksınlar aday olsunlar ve önümüzdeki seçimlere girsinler. Esnaf adayları teraziye koyar ve ağır basanı seçer. Ama bunlar ancak çamur atarlar. Güneş balçıkla sıvanmaz. Eninde sonunda doğruyu onlar da bulur. Biz hizmetlerimize devam ediyoruz. Yaptıklarımız ortada. Gece gündüz esnafımızın yanındayız. Hatalarımız olabilir. Önemli olan bunları hep beraber masaya yatırıp çözüm bulmak. Biz Türkiye’de örnek bir odayız ve örnek olmaya devam edeceğiz.” (YENİGÜN)