Taksicilerden ‘milli’ duruş

Dolar üzerinden ülkemizi vurmaya kalkanlara bir yanıt da İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’ndan geldi. Başkan Celil Anık, yerli otomobili beklediklerini açıkladı, “Yabancı araç kullanmak istemiyoruz, ABD markalarına ise kapılarımız tamamen kapalı. Akaryakıtta da yerli markaları tercih edeceğiz” dedi…

 

Ülkemize yönelik dolar üzerinden gerçekleştirilen saldırılar üzerine İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası açıklama yaptı. Başkan Celil Anık, hükümetin ‘yerli ve milli’ çağrısına tam destek verdiklerini ifade etti, “Devletimizin yanındayız” dedi. Anık, yerli otomobilin yola çıkmasını beklediklerine dikkat çekti, “Araçlarımızı yenilerken yabancı markaları tercih etmek zorunda kalmaya gönlümüz razı değil” diye konuştu.

Celil Anık, ülke genelinde 97 bin taksi olduğunu, her yıl binlercesinin yenilendiğini ve milyarlarca lira harcandığını dile getirdi, şunları söyledi:

 

Paramız ülkemizde kalsın

“Bu kaynağın tamamen ülkemizde kalmasını, biz taksicilerin cebinden çıkan bir kuruşun bile yurtdışına aktarılmamasını istiyoruz. Bunun yolu da yerli aracın bir an önce kullanıma sunulmasından geçiyor. Üzerinde çalışmaların sürdüğü yerli otomobilin taksilere de uygun üretilmesi için daha önce yaptığımız çağrıları, bir kez daha tekrarlıyoruz. Yerli aracı dört gözle beklediğimizi ifade ediyoruz.”

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, son ekonomik saldırıların arkasında yer alan ABD’ye de cevap verdi. Anık, Amerikan otomobil markalarına kapılarını tamamen kapattıklarını belirtti, sözlerini şöyle sürdürdü: “ABD marka araçların kesinlikle satın alınmaması için üyelerimize sesleniyoruz. Taksici arkadaşlarımızdan akaryakıt alımında da yerli markaları tercih etmelerini istiyoruz. Taksicilere yakışan, dün olduğu gibi bugün de milli ve yerli duruş sergilemektir.”