Taşımacılıkta ‘İzmir’ farkı

İzmir’de UKOME koordinasyonunda kamu kurumları el ele verdi, Türkiye’ye örnek güvenlik ve mobil aplikasyon sistemi kuruldu…

 

İzmir’de yolcu taşımacılığında daha güvenli dönem başlıyor. İçişleri Bakanlığı’nın başta terör olayları olmak üzere suç ve suçlularla mücadele için yayınladığı genelge kapsamında İzmir merkezi ile ilçelerinde yolcu taşıyan toplam 13 bin 625 araca kameralı güvenlik paketi yıl sonuna kadar zorunlu olarak takılacak.

Bu amaçla İzmir’de kamu kurumları ve meslek odaları tarafından örnek bir çalışma sergilendi. UKOME bünyesinde İzmir Emniyet Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın da yer aldığı komisyon kuruldu.

 

Titiz çalışma sergilendi

Kom isyon, bir yıl süren hazırlıklarını tamamladı ve diğer şehirlerde yaşanan olumsuzluklar da dikkate alınarak daha üstün özelliklere sahip sistemin hayata geçirilmesini sağlayacak teknik şartname hazırladı. Bu şartnameye göre yetki belgesi almaya hak kazanan firmalar tarafından 3 bin 500 taksi, bin 117 minibüs, 6 bin servis aracı ve güzergah izin belgesi ile ilçelere yolcu taşıyan 3 bin 8 araca kameralı güvenlik sistemi, bakanlıkça verilen sürenin sona ereceği 31 Aralık’a kadar yerleştirilecek. Yüz tanıma gibi üstün özelliklere sahip kameraların görüntü kayıtları İl Emniyet Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İzmir Ulaşım Merkezi’nde tutulacak.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanvekili, İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, taksilere internet üzerinden de erişilmesini sağlayacak mobil aplikasyonun da bu güvenlik sistemiyle birlikte hayata geçeceğini açıkladı. Anık, üzerinde uzun süredir çalıştıkları projenin test aşamasının başarıyla tamamlandığını dile getirdi, şu bilgileri verdi:

 

Fırsatçılara izin yok!

“Valiliğimizin öncülüğünde ilgili tüm kamu kurumları ve meslek örgütleri ile birlikte ortak aklın uygulayıp İzmir’in farkını bir kez daha gözler önüne serdik. Taşımacılıkta daha güvenli bir dönem başlıyor. Taksilerimizde akıllı teknoloji dönemini başlatma sözümüzü de yerine getiriyoruz. Sunduğumuz hizmeti ve kendimizi günün koşullarına göre yenilememiz gerektiğini söylemiştik, şimdi bunu gerçekleştiriyoruz. Bu yenilikçi tutumumuzu geçmişte de sergiledik, birçok yeniliğe, gelişime imza attık. Şimdi de İzmir’deki taksileri geleceğe taşıyacak sistemi kazandırdık. Kamu işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz teknolojik altyapımız sayesinde hizmet kalitemizi daha da artırıyoruz. Esnafımızın kazancına göz diken küresel tehditlere ve bu firmalara özenip iştahı kabaran yerel fırsatçılara da en güzel cevabı vermiş oluyoruz.”