HAVALİMANI GERÇEKLERİ

  • Havalimanlarına kayıtlı olanların dışındaki ticari taksilerin havalimanlarından yolcu almalarına cezai yaptırım getiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün 17.12.2018 tarihli genelgesi yürürlüğe girer girmez Odamız tarafından hukuk mücadelesi başlatılmıştır.
  • İlk olarak, Başkanvekilliğim sırasında Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından Danıştay’da iptal davası açılmıştır. Genelgenin tümden iptalini istediğimiz bu dava 1.5 yıldır devam etmektedir.
  • İzmir’deki yerel mahkemelerde Odamız öncülüğünde yürütmeyi durdurma ve iptal istemiyle münferit davalar açılmıştır. Yaklaşık 30’a yakın davanın yargılaması devam etmektedir. Emsal kararlardan ilki, Odamız Denetim Kurulu Üyesi Hakan Aydın adına avukatımız Av. Turgay Göller’in takibindeki Nisan 2019’da açılan davada, İzmir 6. İdare Mahkemesi  2019/385 E. 2019/1088 K. Sayılı ilamıyla 30.09.2019 tarihinde araç sahibini haklı bulmuş, araç kapama işlemini iptal etmiştir. 05.12.2019 tarihinde İzmir Bölge İdare Mahkemesi 7. İdari Dava Dairesi 2019/1325 E. 2019/1255 K. Sayılı ilamı ile taksici esnafımızı haklı bularak itirazları reddetmiş ve KESİN olarak karar vermiştir.
  • Emsal teşkil eden istinaf mahkemesinin kesin kararı diğer dava dosyalarına sunulmuş ve taksici esnafımız lehine kararlar çıkmıştır. Odamızın girişimleri sonucunda, genelgeden 3 ay sonra alınan ilk mahkeme kararı üzerine 28 Mart 2019 tarihinde SMS ile üyelerimiz bilgilendirilmiş, bu kararlar emsal gösterilerek diğer mahkemelerde de esnafımızın lehine kararlar çıkmıştır.
  • Karara çıkan 15 tane dava dosyasında araç kapama işlemi iptal edilmiş, kararların kesinleşmesi İzmir Bölge Adliye Mahkemesinde beklenmektedir.
  • Odaca yürütülen tüm bu hukuki mücadelenin yok sayılarak henüz daha yeni karara çıkmış ve kesin olmayan yerel mahkeme kararının, esnafımızı yanıltmaya çalışarak haber yapılmasını esnafımızın menfaatinin seçim malzemesi yapılmasını esefle kınıyoruz.

         En içten selamlarımızla… 06/07/2020

                                               Celil ANIK

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı