Başkan Anık, Akşener’e taksici esnafının sorunlarını anlattı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin, Konak’taki hizmet binasında düzenlenen buluşmada esnafların sorunlarını dinledi.

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık’ın da düzenlenen etkinlikte taksici esnafının sorunlarını Akşener ve beraberindekilere anlattı. 3 başlıkta topladığı sorunları Akşener’e anlatan Anık, taksici esnafının özellikle ÖTV ve akaryakıt gibi temel giderlerle baş etmekte zorlandığını dile getirdi.

3 başlıkta topladığı sorunların sadece İzmir değil, tüm ülke genelindeki taksici ve şoför esnafını ilgilendirdiğini sözlerine ekleyen Anık, “Bizim en büyük sorunumuz akaryakıt. Bu belimizi büküyor. Ocak ayından bugüne kadar zam, 11.53 TL. Bunun artışı yüzde 71.2, hele Eylül’den sonra bu oranı yüzde 57’si. Yani 4 aylık süreçte yüzde 57 zam gelmiş. Tabiki bununla bitmiyor. Lastiği, aküsü, motoru ve gider giderleri yüzde 100 artmış durumda. Bu yüzden de dolar düştü, 10-11 TL. 17 TL’lerden düştü ama akaryakıtta düşme yok. Bu belimizi büküyor. İkinci sorunumuz araçlarımızı yenilemiyoruz. Zaten yeni araçlarda çip sorunu var. Bir de piyasalarda stokçular var. Bunu televizyonlarda seyrediyor, piyasa da görüyoruz. Bunun dışında ikinci el araçlarda da inanılmaz bir fiyat artışı var. Geçen yıl 100 bin TL olan bir araç bu sene 300 bin TL. Yani şuan taksici, servisçi, minibüsçü ve kamyoncu dahil tüm meslektaşlarımın araçlarımızı yenilememiz mümkün değil. Fiyatlar aldı başını gitti. Üçüncü ve en büyük sorunumuz, bu sadece taksi sektörünü ilgilendirdiği için bunu da söylemiş olayım, bakın biz taksilerde yüzde 45 ÖTV ödüyoruz. Diğer lastik tekerlekle yolcu ve yük taşıyan sektörler yüzde 4 ile 8 ödüyor. Bunun sebebi o arkadaşlarımızın araçları hafif ticari araç olarak gözüküyor, bizim araçlarımız otomobil grubunda olduğu için lükse giriyor. 1 sefere mahsus biz ÖTV indirimi aldık, 2016 yılında. 3 yıl arabamızı satamadık. Kaza yaptık ÖTV’yi geri aldılar, arabamızı sattık ÖTV’yi geri ödedik. Şimdiki isteğimiz o dönem bize 0 ÖTV uygulanmıştı. Biz 0 ÖTV istemiyoruz. Yüzde 45’in yüzde 10-15’i ödensin, biz bunu sürekli ödeyelim. Bizim otomobil grubunda olma suçumuz mu? Bu durum Türkiye genelindeki tüm taksileri ilgilendiriyor. Bize yine 3-4 yıl satamasınlar diye bir ibare koysunlar biz bunun üzerinde sürekli bir indirim istiyoruz. Yüzde 45’ten yüzde 10’luk bir dilime gelsin ki, bizde araçlarımızı sık sık yenileyebilelim” dedi.

Etkinlikte, Akşener’in yanı sıra İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu konuşmacı olarak katıldı.

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Burak Akburak, partililer ile esnaf odaları başkanları da buluşmada yer aldı.