Türkiye’de ilk kez İzmir’de hayata geçiyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği ile İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnafı Odası İzmir Şubesi tarafından hayata geçirilen; İzmir’deki tüm taksilerin anlık olarak izlenmesini sağlayacak ve Türkiye’de ilk kez İzmir’de kullanılacak Entakip Sistemi’nin tanıtım toplantısı, Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katılım gösterdiği toplantıya, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Eğitim Bölüm Başkanı Kaan Açıkgöz katıldı.  

SOYER: TÜRKİYE’NİN EN BAŞARILI TAKSİCİLERİ İZMİR’DE

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, çok gurur duydukları bir gün yaşadığını dile getirerek, “ Vizyon ortaya koymak ve çareler üretmek ve o yoldan yürüyen sizsiniz. Beni heyecanlandıran şey o vizyonu yakalayıp ileriye taşımanız. Türkiye’nin en başarılı, en modern, en güvenilir, en müşteri dostu taksiciliğini korumuş olmanızdır. Bir iddia oryaya koyuyoruz. İzmir’in taksici esnafı var. Saat Kulesi kadar kıymetli. Şehri marka yapan anıtlarından çok insanları esnafı, kurumlarıdır. Ben taksi esnafıyla iftihar ediyorum. Gurur duyuyorum. Türkiye için ortaya bir iddia koymuş oldunuz. Kolay değil zor. Bir değişikliği ve yeniliği yapmak zor. Bunu başardığınız için size helal olsun diyorum. Çıtayı öyle bir yere getirdiniz ki bu cümleleri kurabiliyoruz. Türkiye’nin en başarılı taksicileri İzmir’de dedik. O çıtayı daha yukarı çıkarmak sizin boynunuzun borcu. Otomatik ödeme sistemleri geliyor. Elektrikli araçlar… Bu dünyanın geleceği. 2035’ten itibaren fosil yakıtlı araç yapılmayacak. Erken kalkan yol alır. Buna şimdiden adapte olmaya başarmak lazım. Sizler bu yolcukla ele ele verdikçe, her biriniz bütün gönlünüzle, temiz vicdanınızla İzmir’in vitrini olmaya devam ettikçe kuşkunuz olmasın İzmir Büyükşehir Belediyesi bütün kurumsal kapasiteyle yanınızdadır. Olmaya da devam edecektir” dedi.

MUTLU: ULAŞIMDA TÜRKİYE’DE BİR NUMARAYIZ

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, bir yeniliği kabul ettirmenin zor olduğunu belirterek, “Bu işin başında ya Zekeriya Bey nasıl olacak bu işler dediler. Dedim ki; vizyonu bir yükselterek. Bu dağın bir daha arkasını görmek gerek. Dünyada en önemli şey bilgi. Ama sadece iyi bilgi yetmez, bilgili iyi kullanmak önemli. Büyük emekler sarf ettik Büyükşehir Belediye Başkanı ve ekibi ile beraber Şoförler Odası ile beraber. İzmir’de, İzmir Birliğine bağlı 28 şoför odamızla bir çalışma yaptık, bugünlere getirdik. Görücüye çıktık. Ne yaptığımızı anlatacağız. Kafamızdakinin ne olduğunu paylaşacağız. Güzel iş yapmış derseniz buradan memnuniyetle gideceğiz ama iyi değil derseniz daha iyisini bulmaya çalışacağım. İnanın ki, ulaşımda Türkiye’de bir numarayız. Herkes İzmir’e bakıyor. Ne yaptın diye bana soruyor. Önümüzdeki seçim dönemi görücüye hesap vermeye çıkacağız. Onların takdir ve desteklerini isteyeceğiz. Bugün ki lansmanımız benim için son derece önemli. Ben bu kentte yaşıyorum, bu kentte hayatımı devam ettiriyorum. Ben bu kenti Türkiye’deki diğer kentlerde değil, İzmir’i Londra’da, New York’ta kıyaslıyorum. Onlardan da daha ileriye gidebilmek için bütün arkadaşlarımla 24 saat çalışıyorum. Bu bir bilgi sistemi. Biz hangi yolun bozuk olduğunu da görüp Belediyeye söyleyeceğiz. Günde 100 bin kişiye her sabah günaydın, nasılsın diyeceğiz. Bunun maliyeti yok. Bizi esnaf teşkilatını tanıyacaklar eksik varsa iyiyi yapıp o kenti iyi yapmak için çalışacağız. Bu verileri kullanacağız hiç itirazımız yok ama takip sistemini kullanacağız. Eğer bir kişi bir taksiyle anlaşmazlığı varsa anında bilmek istiyorum. Kısa yol almam falan diyen insanlarla ben çalışmak istemiyorum. Bir kadını karşıdan gördüğünde koşup kapısını açan, çocuğunun elinden tutup arabaya oturtan, valizini alıp bagaja koyan arkadaşlarla çalışmak istiyorum.

ANIK: BİZ BU YOLA ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, yapılan proje ile ilgili çok zor şartlardan geçtiklerini belirterek, “Daha önce bu projeler başladığımızda çok tehdit aldık. Biz bu yola elimizi taşın altına koyduk. Seçim kaygımız olmadığı için çok zor şartlardan geçtik. Yeni bir takım oluşumları esnaf arkadaşlara kabul ettirmek kolay olmuyor. Ancak İzmir’deki esnaf arkadaşlarımız elini taşın altına bizlerle birlikte koydu ve bu günlere geldik. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Esnaf Odaları Birliği destek vermeseydi bu günlere gelemezdik” şeklinde konuştu.

KILIÇKAYA: TRAVEL TURKEY’İN TAKSİCİ ESNAFINA KATKISI YÜZDE 26

İESOB Genel Koordinatörü Alpay Kılıçkaya, sistem hakkında detaylı bilgi verdi. Kılıçkaya, “Sistem üzerinden tüm araçları tek ekrandan görebiliyorsunuz. İzmir’de taksileri doluluk boşluk oranları görüyorsunuz. Sistemde konum raporlarını görebiliyorsunuz. Takside hangi güzergah ve yolları kullandığı bilgisini anlık olarak alabiliyorsunuz. Yapılan yolculuklara ilişkin bilgi veriyor. İzlediği güzergah, yaptığı kilometreye tek bir tuşla ulaşabiliyorsunuz. Müşteri ile taksi arasında yaşanan tartışmaları da bu sistem sayesinde öğrenebiliyorsunuz. Taksimetre özet raporunu da veriyor. Günlük, aylık ve yıllık olan hasılatları bize verebiliyor. Yakılan akaryakıta kadar görüntülememizi sağlıyor. Mesele telefonunuzu takside unuttunuz. Nereden bindiğinizi ve ne kadar ödediğinizi biliyorsanız kolaylıkla bulabilirsiniz. Fuar taksicilik sektörüne çok büyük katkıda bulundu. Travel Turkey’de taksicilerin cirosu çok arttı. Travel Turkey’in taksici esnafına katkısı yüzde 26” ifadelerini kullandı.